špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Stop červenej, alebo ako na rozšírené cievky

Určite už poznáte tú rutinu – každé ráno zobrať do ruky zelený korektor a dokonale prekryť začervenané cievky. Už vás to prestáva BAVIŤ? Existuje niekoľko možností, ako sa rozšírených cievok zBAVIŤ! Rozšírené cievky totiž nemusia predstavovať len problém estetický, ale aj zdravotný.

Rozšírené cievky trápia nielen nohy žien, ale aj mužov. Sú presne tam, kde končí lem vašej sukne… Horšie ich zamaskujete, ak sa vám vyskytnú na tvári. Objavujú sa počas toho, ako vaše telo starne, ale nie je vylúčené, že niektorých z vás zaskočia už počas puberty. Možno ste si mysleli, že začervenané viditeľné cievky sú spôsobené ich prasknutím. Nie je to tak. Ak by naozaj došlo k prasknutiu cievky pod pokožkou, krv by sa vyliala pod povrchom kože a vytvorila by modrinu. Takže, v skutočnosti je príčina niekde inde.

Ide o pružnosť!

Cievka, ktorá z rôznych príčin stratí schopnosť sťahovať sa a rozťahovať, stráca svoju elasticitu. Časom sa začne rozširovať. Keďže je širšia, prúdi v nej oveľa viac krvi. A práve vtedy sa neviditeľná cievka stáva viditeľnou. Takto sa vytvárajú neestetické červené žilky, pavučinky a metličky. V najhoršom prípade červené fľaky, ba až boľavé opuchnuté miesta. Najčastejšie sa cievky rozširujú na tvári v oblasti líc, nosa a brady. Druhým častým miestom výskytu sú stehná, lýtka a členky.

Prečo práve ja?

Môže za to vaša babka! Áno, pretože hlavnou príčinou vzniku rozšírených cievok je genetika. Rozšíreným cievkam sa ale nevyhnete ani v prípade, ak radi a často konzumujete príliš horúce nápoje a jedlá, alkohol, veľa sa opaľujete, fajčíte, máte nadváhu a stres, alebo sa málo pohybujete. Naopak, ak preťažujete nohy až príliš, či nadmerne športujete, cievky sa rozšíria taktiež. Cievky môžu stratiť svoju elasticitu aj vtedy, ak používate masti s obsahom hormónov. Sklameme vás… Cievky samé od seba nezmiznú a bez liečby ich počet len vzrastá.

Stop červenej, aj zelenej!

Ak má vaša cievka priemer 1 mm a vytvára s ostatnými cievkami nepekné pavučinky okolo nosa, je načase použiť laser. Lekári v dermatologickej ambulancii pomocou jeho vysokej energie rozložia krvné farbivo v cieve a cieva sa sama upchá. Červená teda zmizne spod povrchu pokožky a celá cievka sa časom úplne vstrebe. Ak vás trápia rozšírené cievky na nohách, tie sú o niečo širšie. Priemerne majú šírku viac ako 4 mm. Tu už laser nezaberá a takéto cievky vám lekári odstránia chirurgicky. Pomocou najjemnejšej ihly lekári vstrekujú do rozšírenej cievy sklerotizačný roztok. Ten má za úlohu zlepiť steny cievy. Tá sa napokon uzatvorí a tak sa stáva neviditeľnou.

Hoci rozšírené cievky trápia polovicu populácie, dajú sa ľahko poraziť! Takže, stop červenej a dlhým sukniam!