špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

14 tipov, ako sa zbaviť chuti na sladké 

Je naozaj jednoduché “vypestovať” si závislosť na sladkom? Čo s vami cukor skutočne robí?

Patríte k tým, ktorí sa bez čokolády, zmrzliny a limonád  nezaobídu? Vedeli ste o tom, že veľká dávka bieleho jedu sa schováva v bežných potravinách, ako sú zálievky na šalát, kečup, či omáčky na cestoviny? Je to takmer 75% priemyselne spracovaných potravín.

Čo všetko sladký záškodník dokáže? Zaťažiť srdce, oslabiť zubnú sklovinu alebo vyvolať cukrovku a mnoho ďalších. Nehovoriac o tom, že veľa sladkostí na tanieri môže za vašu únavu. Cukor zhoršuje aj pleť a môže urýchliť tvorbu vrások. Zbaviť sa tejto závislosti nie je až také ťažké, ako si myslíte.

1.Vyraďte sladké limonády a sirupy

V sladkých limonádach sa skrýva až 40g cukru. Pridaný cukor ale obsahujú aj niektoré džúsy. Najlepšie, čo môžete urobiť, je piť čistú vodu alebo bylinkový čaj. Ak si chcete vodu ochutiť, pridajte do nej rozpučené maliny, mätu alebo zázvor.

2.  Rozumne raňajkujte

Kupované kaše sa tvária zdravo, no sú plné cukru. Urobte si domácu a zdravú kašu: zmiešajte tretinu hrnčeka ovsených vločiek, dve tretiny horúcej vody, tri lyžice kokosového mlieka a polovicu banánu a počkajte, kým vločky zmäknú. Posypte hrozienkami a dobrú chuť. :)

3. Drink s priateľmi

Môže predstavovať poriadnu cukrovú bombu, keď si objednáte napríklad margaritu. Radšej pite suché víno. Dve deci obsahuje menej ako gram cukru.

4.  Odmeňte sa zdravo

Dáte si rada sušienku ku káve? Nahraďte ju kúskami horkej čokolády! Vaše chuťové poháriky budú spokojné a cukor vás neohrozí.

5.  Prekonajte únavu

Najvätšie nutkanie zhrešiť maškrtením na nás útočí v poobedných hodinách. Zachránia vás sušené ďatle. Tie síce obsahujú veľa ovocného cukru, ale ten je zdravší a ľahšie stráviteľný, ako ten, ktorý je v keksíkoch a tyčinkách.

Čo potrebujete k lepšej postave

 

6.  Pomôže pohyb

V tej najhoršej kríze, kedy máte chuť na sladké, pomôže pohyb. Aj 15-minútová prechádzka pomôže na zahnanie chuti na sladké. Urobte niečo pre seba a choďte na prechádzku :)

7.  Nenechajte sa oklamať

Veľa ľudí verí, že ak budú sladiť s umelým sladidlom, zažehnajú chuť na sladké. No opak je pravdou. Umelé sladidlo neposkytuje mozgu rozkoš ako cukor, takže vaša túžba po maškrtení vás neprejde.

8. Uvarte si do zásoby

Často lovíte z mrazničky kúpený polotovar alebo pizzu? Namiesto polotovaru s pridaným cukrom majte po ruke zdravšiu alternatívu na rýchlu večeru. Kedykoľvek, keď si varíte, urobte si viac a odložte si porciu navyše na obdobie, kedy nemáte čas ani chuť niečo variť. Jedlo máte pripravené doma, bez zbytočných cukrov z polotovarov.

 

9. Spočítajte si, čo jete

Pre niekoho to sú nepodstatné informácie a možno aj otravné, študovať hodnoty na obaloch. No nabudúce to skúste, pozrite si obal potravín, ktoré bežne kupujete, koľko obsahujú cukrov. Sústreďte sa na kolónku cukror v gramoch, keď číslo vydelíte 4, dostanete obsah cukru na lyžičku. Pamätajte si, že ideálne je nejesť viac než 6 lyžičiek alebo 25g denne.

10. Čo sa počíta?

Do dennej spotreby cukru sa počíta aj med, javorový sirup alebo ďatlový sirup. Všetky tieto veci sú menej škodlivé než cukor repový, s tým treba kalkulovať pri odvykávaní. Na začiatku si sladkú chuť úplne neodopierajte, len cukrové maškrty nahraďte ovocím s medom. Vymeňte zlý cukor za dobrý cukor.

11. Pozor na kávu

Naučte sa vychutnávať si ju nesladenú, chuť kávových zŕn tak lepšie vynikne. Vo väčšine plechoviek s ľadovou kávou pláva aj veľa cukru. V kaviarňach ho pridávajú do ochutených latté. No a kávy z automatov? V tých je cukru najviac.

12. Desiatujte nesaladko

Dajte si pozor na nízkotučné potraviny. Výrobcovia pre zlepšenie chute často pridajú práve cukor alebo umelé sladidlo. Nebezpečie skrývajú aj musli tyčinky, ktoré sa tvária ako zdravé jedlo. Jedna vám môže dodať viac cukru, než je odporúčaná denná dávka.

13.  Zloženie výrobkov

Pozor si dajte na glukózovo-fruktózový sirup, ten často býva v želatinových bonbónoch alebo malinovkách.

14. Doprajte si dezert

Zbaviť sa závislosti na cukre neznamená úplne sa ho vzdať. Keď si niekoľkokrát do mesiaca objednávate palacinku so šlahačkou alebo zmrzlinový pohár, vôbec nič sa nedeje. Vaše chute sa najskôr nezmenia. Pravdepodobne  zistíte, že vám úplne stačia dve alebo tri sústa.