špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

7 vecí, prečo priberáte

Držíte diéty, trénujete 3x v týždni a mixujete zelené smoothie, napriek tomu ste stále neschudli?

Vieme prečo.

Pravdepodobne robíte každodenné chyby, ktoré spomaľujú váš metabolizmus. Pritom by stačilo pár zmien. Musíte tuky spaľovať omnoho rýchlejšie a kilá pôjdu dole jednoducho. Ktoré veci spôsobujú pomalý metabolizmus?

1. Dlhé sedenie

Sedíte celý deň v kancelárii a nemáte žiadnu šancu sa aspoň na chvíľu prejsť? Vaše telo si na túto situáciu zvykne a prepína na “úsporný režim”. Automaticky spomalí metabolizmus. Aby ste tomu predišli stačí, aby ste sa raz za hodinu zdvihli zo stoličky a urobili pár cvikov (nemyslíme brušáky a kliky), ale išli sa ponaťahovať alebo sa párkrát prešli po kancelárii (a naliali a vypili zatiaľ pohár vody).

2. Nedostatok spánku

Spíte menej ako 5 hodín v noci? Dôsledkom je rozkolísaná hladina krvného cukru v tele, ktorá môže za návaly vlčieho hladu a za to, že siahnete po kalorických a tučných potravinách – telo si žiada rýchlejší prísun energie. Pokiaľ máte veľa práce, lepšie je ísť spať skôr, ako celú noc pracovať. Radšej si ráno privstaňte. Nedá sa povedať, koľko hodín spánku človek potrebuje, je to veľmi individuálne. Dôležité je nájsť si svoj “spací” rytmus, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie a sviežo.

3. Iba vytrvalostné tréningy

Na vytrvalostné tréningy vsádza veľa žien. Sú efektívne a krásne tvarujú svaly. Ale, kto len behá, pláva alebo jazdí na bickyli, trénuje jednosmerne a nevyužíva dostatočne potenciál svojho tela. Silové tréningy oproti tomu zvyšujú rýchlosť metabolizmu a telo rýchlejšie spaľuje až po tréningu.

skinpoint_ranajky_sh

4. Málo bielkovín 

Pod slovom proteíny si mnohí z nás predstavia rôzne proteínové tyčinky, zdravý shake. Pritom dostatočný prísun bielkovín je dôležitý pre každého z nás. Bielkoviny dodávajú energiu, zasýtia na dlhú dobu a telo pri nich spáli viac kalórí, než pri spaľovaní iných potravín. Takže urobte si k raňajkám miešané vajíčka, na obed si dajte lososa alebo kura a na večeru tvaroh.

5. Priemyselné sacharidy

Biela múka a cukor patria k potravinám, po ktorých priberáte najľahšie. Postarajú sa síce o rýchly prísun energie, ale tiež o razantné zvýšenie hladiny krvného cukru. To má za následok nával hladu. Tak radšej ruky preč od bagiet a na raňajky si dajte tmavý chlieb so semienkami.

6. Nepravidelná strava a nedostatočné jedlá 

Najlepšia diéta? Vôbec nič nejesť. Toto si myslí veľa ľudí. Ale to je to, čím telu najviac uškodíte. Obvykle ani neschudnete. Kvôli malému množstvu jedla sa extrémne spomalí metabolizmus. A nasleduje jojo efek. Ak ste náhodou schudlI, tak sa vám všetko vráti späť. Pokiaľ chcete schudnúť, zabudnite na hladovky. Jedzte pravidelne a správne veci.

smoothie_sh

7. Nedostatok tekutín

Každý vie, že behom dňa by mal vypiť dva až tri litre vody. Kto pije menej, neriskuje tým len, že bude mať smäd a že bude unavený, ale aj nekoncentrovaný. Dostatok vody v tele má aj iné pozitíva. Uľahčuje trávenie a zvyšuje metabolizmus.