špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Ako sa opáliť, ale nespáliť?

Slnečné lúče milujete. Nabíjajú vás pozitívnou energiou, zásobujú vaše telo dôležitým vitamínom D a navyše opálená pokožka opticky zoštíhli vašu figúru. Viete však, ako sa opáliť, ale nespáliť?

Slnko je síce super, ale fakty sú fakty. Ak by ste sa vystavili slnečným lúčom úplne nechranení, nielenže vás to bude poriadne bolieť, ale takýto hazard vedie k predčasnému starnutiu kože. A nielen to. Určite viete, že hrozí aj vznik rakoviny kože. Musíte si preto pokožku chrániť a to nielen v lete. Chcete si predsa užívať dlhý a zdravý život!

A ak chcete zároveň vyzerať úžasne bronzovo sexi, dajte na naše rady o opaľovaní:

1. Začnite vitamínom

Presne tak. Už mesiac pred pobytom na slnku si môžete urobiť vitamínovú kúru. Betakarotén je vitamín, ktorý zabezpečí nielen pekné sfarbenie pokožky, ale aj ochráni pred spálením. Potláča totiž negatívny vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke v dôsledku UV žiarenia. Je rozpustný vo vode, nehrozí vám, že sa ním predávkujete. Jedzte veľa mrkvy, alebo zájdite do lekárne a zakúpte si ho v podobe tabliet.

2. Krémujte sa

Na výbere opaľovacieho prípravku si dajte záležať. Prípravky chrániace vás pred slnkom môžu mať dva druhy filtrov – fyzikálny a chemický.  Fyzikálny filter funguje na princípe odrazu. Ide napríklad o mikrokryštály, ktoré po rozotrení vytvoria na koži súvislú vrstvu, a tá funguje ako zrkadlo – odrazí dopadajúce lúče a zabráni preniknutiu nebezpečného UV žiarenia do kože. Najrozšírenejší je však chemický filter. Funguje ako absorbér, ktorý pohlcuje UV žiarenie a absorbovanú energiu jednoducho premieňa na teplo. Na trhu sú dostupné krémy s oboma druhmi filtrov. Ďalej sa zaujímajte aj o fotostabilitu a termostabilitu krému.

3. Natrite sa včas

Nezabúdajte, že opaľovacím krémom sa musíte natrieť oveľa skôr, ako sa pôjdete opaľovať. Ochranné účinky krému začínajú pôsobiť až po určitom čase, navyše krém sa lepšie absorbuje do pokožky. Takže pamätajte: nakrémovať sa, naranajkovať sa a až potom sa opaľovať! Pri opaľovaní nepoužívajte parfumy a toaletné vody s obsahom alkoholu. Ten sa pôsobením slnka vyzráža a na pokožke sa vám vytvoria nepekné škvrny.

4. Opaľujte sa postupne

Slňte sa naozaj postupne, vyplatí sa vám to. Prvý deň nebuďte na priamom slnku dlhšie ako 15 minút, potom choďte do tieňa. Dajte pozor – aj tam slnko opaľuje! Ďalšie riziko, že to prešvihnete, hrozí aj pri pohybe. Možno si pamätáte, ako ste sa minulé leto spálili pri plážovom voleybale… Každý deň si pridajte ďalších a ďalších 15 minút na slnku. Takto sa nespálite a opálenie vám aj dlho vydrží.

Nezabudnite!

Pri opaľovaní si citlivé očné partie chráňte slnečnými okuliarmi. Pery si nezabudnite natrieť kvalitnou tyčinkou na ústa s ochranným faktorom 50.