špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Ako zrýchliť metabolizmus? 

Počuli ste aj vy? Ľudia, ktorým to rýchlejšie spaľuje, majú šťastie, pretože sa im bude lepšie chudnúť. Treba však povedať, že hoci je metabolizmus každého človeka mierne odlišný, platia určité pravidlá, ktoré spomaľujú metabolizmus. Ak sa zamýšlate nad tým, ako ho zrýchliť, zamyslite sa, či si ho náhodou svojím vlastným prístupom aj neúmyselne nespomaľujete.

1. Málo pijete – voda, voda, voda. Voda najviac pomáha zlepšovať látkovú premenu, vyplavuje z tela toxíny a škodliviny.

2. Zlé stravovanie – prijímate počas dňa málo potravy a ešte aj nepravidelne, večer sa to snažíte dobehnúť, tak nastáva pre metabolizmus problém a jeho činnosť je z celého dňa spomalená, čo sa prejaví aj večer.

3. Agresívne diéty – v takomto prípade je problém na svete, pretože väčšina diét končí tzv. jojo efektom. A to preto, že agresívne odopieranie si jedla spomaľuje metabolizmus. Keď diétu skončíte a začnete vo veľkom jesť, telo si začne robiť tukové zásoby do budúcnosti. Preto nakoniec priberiete.

4. Nedostatok svalovej hmoty – čím menej máte svalovej hmoty, tým je metabolizmus pomalší. Svalstvo aj v kľude spaľuje energiu, a to až 8-krát viac ako tukové tkanivo.Teda, kto má málo pohybu a málo bielkovín, má aj málo svalovej hmoty a málo spaľuje v pokoji, takže má pomalý metabolizmus.

 

 

Sedem trikov, ako podporiť detox

Z veľkej časti je náš metabolizmus zdedený. Ale do určitej miery ho môžeme sami zrýchľovať. Zahrávať sa s metabolizmom môže byť nebezpečné a rozhodne vám nechceme odporúčať žiadne doplnky alebo diéty. Pravidlo je jednoduché, telo potrebuje živiny, bez nich nemôže fungovať. Existujú ale cesty, ako zdravo podporiť metabolizmus a naštartovať ho. Chudnutie tak pôjde rýchlejšie.

 

1. Vybudujte svaly

Svalová hmota rovná sa rýchlejší metabolizmus (0,5 kg svalov znamená približne o 40 kcal rýchlejší metabolizmus). Jedzte pravidelne. Nepreskakujte obed ani doobednú desiatu. Každé hladovanie váš metabolozmus spomaľuje. Jedzte menšie porcie, ale častejšie, bez dlhých niekoľko hodinových pauz. Maximálny rozostup medzi jedlom má byť štvorhodinový.

2. Nevynechávajte raňajky

Stará známa vec. Bez vyvážených raňajok to nejde. Nezabúdajte raňajkovať, nielen kvôli metabolizmu.

3. Nezabúdajte na proteíny

Ku každému jedlu si dajte malú porciu proteínov. Nemusí to byť vždy mäso. Skúste oriešky, tofu, fazuľu. Sú veľmi potrebné pre svaly. Vyživujete ich, a potom budú spaľovať viac kalórií.

4. Pite čistú vodu

Štúdiá dokázali, že pri dostatočnom príjme vody spaľujeme viac kalórií. Vedci odporúčajú studenú vodu. To sa v lete hodí.

5. Zapíšte sa na jógu

Ďalší dôvod, prečo cvičiť jógu. Veľa polôh v jóge zrýchľuje metabolizmus. Presvedčte sa sami.

6. Vyberajte, čo jete

Naštartovať spaľovanie vie celý rad potravín. Zaraďte ich preto do svojho jedálnička. Reč je o mlieku, malinách, čučoriedkach, citrusových plodoch, čaji, chilli papričkách alebo brokolici.

 

Nečakajte do zajtra, naštartujte metabolizmus ešte dnes.