špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Celulitída – čisto ženská téma

Dámy, viete, čím sa líšite od mužov? Estrogénmi a pozdĺžnym spojivovým tkanivom. Toto sú dva hlavné predpoklady, prečo vám vzniká celulitída. Smola?

Toto bude čisto ženská téma, muži, vy si na veľa neprídete. Celulitídu má totiž 85 % žien a len 0,2 % mužov. Aká nespravodlivosť, však?! Vysvetlenie je ale logické: predpokladom vzniku celulitídy výhradne u žien, a nie u mužov, sú dve odlišnosti. Prvou je rozdielna stavba spojivového tkaniva. Muži ho majú uložené priečne, ženy pozdĺžne. Navyše je oveľa elastickejšie a pružnejšie. Druhým rozdielom medzi mužom a ženou sú ženské hormóny estrogény. Tých muži veľa nemajú, to je jasné. Estrogény zodpovedajú za hromadenie tukov a najradšej ich nakopia do oblasti stehien, brucha, bokov a zadku. Tuky tu uviaznu, ostanú v pozdĺžnom spojivovom tkanive a “vykúkajú” spod pokožky. A to v podobe pomarančovej mäkkej ovísajúcej kože, jamiek i hrbolčekov.

Štipnite sa a zistite, ako na tom ste!

Celulitída má niekoľko stupňov. Tie počiatočné sú vyslovene estetickým problémom, ale to posledné štádium celulitídy už pre vás predstavuje zdravotné riziko. Navyše bolí. Stupeň celulitídy zistíte veľmi jednoducho. Urobte si PINCH TEST (test štipnutím). Stlačte dlane smerom k sebe na časti kože. Trebárs na stehne.

  • Ak sa vám objavia hrbolčeky iba v prípade, keď stlačíte kožu, ide o 1. stupeň.
  • Ak sú hrbolčeky viditeľné voľným okom, napríklad pri sedení na stoličke, ide o 2 stupeň. Toto štádium sa paradoxne nazýva manekýnske štádium.
  • Ak sú hrbolčeky viditeľné vždy, bez ohľadu na to, či sedíte, ležíte, chodíte, alebo stojíte, ide o 3. štádium. Sem-tam už môžete pociťovať aj bolesti nôh.
  • Ak sa celulitída nelieči, prejde do 4. štádia. Hrbolčeky a preliačeniny sú veľmi výrazné, tkanivo je zatvrdnuté a často aj opuchnuté. Okrem hromadenia tukov je Dôvodom opuchu aj hromadenie tekutín. Celulitída prechádza až do lýtok. Práve tie vás mimoriadne bolia.

Odhodlaný boj

Nuž. Pripravte sa na dlhodobý front… Na ochabnuté stehná a zadok bude stačiť príjemné ošetrenie ultrazvukom. Ultrazvukové vlny pôsobia pod povrchom ovisnutej pokožky. Naštartujú vznik nového kolagénu. Koža sa vám spevní a vyrovná sa jej povrch. Žiadne hrbolčeky, či jamky, spadnutý zadok, alebo stehná. Od druhého štádia celulitídy sa bez viacerých trikov súčasne nezaobídete. Alfou a omegou pre vás bude lymfodrenážna masáž. Rozprúdite svoju lymfu, zbavíte sa toxínov a odvodníte sa. Nezáleží, či bude lymfodrenáž manuálna, alebo s pomocou prístroja. Smelo ju skombinujte s rádiofrekvenciou. Rádiofrekvenčné vlny priamo v tukovej vrstve aktivujú metabolizmus. Takto sa prerušia spoje tukových buniek, tekutiny z problematických zón sa preskupia. V hĺbke pokožky opäť stimulujete aj kolagén, takže vaša koža bude pružná. Prostrednístvom tejto metódy môžete vyformovať celé telo!

Stihnem to do leta?

S ošetreniami by ste už mali pomaly začať. Ak skombinujete lymfodrenáž s rádiofrekvenciou, potrebujete ich približne 10-14 krát zopakovať. Takže, na odstránenie celulitídy počítajte s 2 mesiacmi. Chcete predsa v plavkách vyzerať tip-top!