špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Čo jesť pred športom a po ňom? 

Trénujete veľa, no napriek tomu, nechudnete tak, ako by ste chceli? Jedlo pred tréningom a po ňom treba vyberať správne.

Aby ste schudli, nestačí len pravidelne športovať. Je dôležité vedieť, aké jedlá sú vhodné jesť pred cvičením a aké po ňom.

Odlišne by ste mali jesť aj v prípade, že ide o silové alebo vytrvalostné aktivity. Keď začnete jesť tak ako máte, začnete zhadzovať kilá rýchlejšie a jednoduchšie.

VYTRVALOSTNÝ TRÉNING:

PRED: Veľa ľudí je zvyknutých ísť behať ešte pred raňajkami. Nie je to najlepšia voľba. Mali by ste zjesť aspoň drobnosť, aby ste mali nejakú silu. Je síce pravda, že spaľovanie sa pri športe na lačno aktivuje na vyšší výkon. Nízkou hladinou krvného cukru (tá sa znižuje, keď telo potrebuje dodať energiu) prinútime svoje telo k núdzovému riešeniu. A to začne energiu čerpať nie z tukov, ale zo svalov. A o tie (na rozdiel od tuku) predsa prísť nechcete.

Vhodné raňajky: banány a orechy, táto kombinácia vás pri behu určite nebude ťažiť v žalúdku, a pritom vám dodá energiu. V ideálnom prípade raňajkujte 2 hodiny pred tréningom.

PO: Najesť sa po športe a venovať pozornosť tomu, čo si dáte, je rovnako dôležité, ako jesť pred tréningom. Kto sa po tréningu nenaje, možno rýchlejšie schudne, ale bez potrebných živín telo nebude schopné budovať svalovú hmotu.

Vhodná strava: ľahké jedlá bohaté na bielkoviny, grilované morčacie prsia, ryby, šalát. Najlepšie načasovať tak, aby ste jedli 20 až 40 minút po tréningu. Vynechajte cukor a pite veľa vody.

svihadlo_shutterstock_skinpoint

SILOVÝ TRÉNING:

PRED: V tomto prípade nepotrebujete toľko energie ako pred vytrvalostným tréningom. Preto je dobré dať si pred športovým výkonom nejakú maličkosť – orechy alebo jogurt. Najedzte sa 1 až 2 hodiny pred cvičením.

PO: Po tréningu sa nemusíte obmedzovať len na proteíny, ale môžete si dopriať aj sacharidy. Len dbajte na to, aby ste jedli vhodné sacharidy, ako sú napríklad celozrnné produkty alebo zemiaky a nenahradzovali ich sladkosťami. V tomto prípade platí, že by ste mali jesť najskôr asi 20 minút po tréningu. Nezabudnite piť veľa vody aj po takomto tréningu.