špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Cukor horší ako tuk? 

Ak nešportujete, riešite nadváhu alebo sa necítite fit, pokračujte ďalej v čítaní….

Potrebujete schudnúť zo zdravotných dôvodov? Nedarí sa vám, máte v rodine väčší výskyt ochorenia srdca alebo ste zodpovední za stravu niekoho s takýmto ochorením, zbystrite pozornosť.

Viete čo jete? 

V dnešnej dobe sme viac vzdelaní v príprave potravín a jedla. Rizoto si doma ustrážite, ale nemôžete úplne vedieť, z čoho všetkého sú namiešané napríklad vaše obľúbené jogurty, malinovky alebo taký kečup.

Napríklad, ako sa vyhnúť nežiadúcim tukom? Namiesto majonézy si dajte do šalátu biely jogurt a do pomazánky odtučnený tvaroh. Lenže, čo ušetríte na tukoch, často prijmete v cukroch. Keby vám niekto večer nasypal tú hromadu cukru, ktorú ste za deň zjedli, klesol by vám úsmev. Myslím si, že by ste si ani čaj neosladila. A prečo by vás mal cukor v potravinách zaujímať?

Zdravé raňajky? OMYL! 

Myslíte si, že keď si spravíte na raňajky misku s musli cereáliami a ovocím, máte prvé diétne jedlo odčiarknuté? Mýlite sa, váš partner si urobil vajíčkovú omeletu so slaninkou a v pohode si môže hryznúť aj do upečeného toastu. Na tanieri má stále menej cukru ako vy….

Nahraďte cereálne musli z reklám ovsenými vločkami, možno bude menej chutiť, ale čo by ste nespravili pre svoje zdravie :)

Každý si občas rád pochutí na kopčeku zmrzliny alebo tabuľke čokolády, po eufórii na jazyku telo vyplaví do krvy poriadnu dávku inzulínu. Ten síce má pár dobrých vlastností, len že zároveň pomáha ukladaniu tukov, podporuje tiež premenu energie z cukru do nafúknutej pneumatiky okolo pásu. Jednoducho povedané, telu dá viac práce spracovať keksík, ktorý obsahuje tuk aj cukor, ako syr, ktorý sa uspokojí s tukom. Cukor sa najviac dokáže v potravinách šikovne ukryť.

 

 

Zaujímavosť 

Vedeli ste, že do kečupu sa pridáva o 8% viac cukru ako do zmrzliny? Veľa potravín obsahuje aj prírodný cukor. Tie vás ale nemusia znepokojovať, pretože sú väčšinou spájané s celou škálou prospešných živín. Problém je v tom, že telo nedokáže rozoznať tie dobré prírodné cukry od tých pridaných.

Nuda alebo závislosť? 

Okolo 16:00 prichádza taká únava, že by ste bez čokoládovej injekcie odpadli? To máte len taký pocit. Ak si krátite pracovnú dobu jedením sladkostí, skôr to svedčí o fakte, že sa v práci nudíte, než o vašej závislosti na sladkom. Existuje celý rad teórií, ktoré podporujú na jednej strane nízkotučnú stravu a na druhej strane nízkohydrátové potraviny s nízkym obsahom cukru.

Jedným si môžete byť istá, inak budete reagovať vy a inak telo vašej kamarátky. Záleží na vašej genetickej výbave a životného štýlu. Všebecne platí, že zvýšenie príjmu bielkovín a znížená konzumácia tukov v kombinácii s pohybom pomáhajú odbúrať tuk a udržať svaly. Najlepšie urobíte, keď jedlo správne skombinujete. Kľudne si doprajte orechy, avokádo alebo olivový olej, ale doplňte ich nízkokalorickým šalátom. Hlavne sa vyhnite akýmkoľvek extrémom.

Tipy ako si poradiť s cukrom 

  1. Preprogramujte svoje chuťové bunky. Začnite napríklad tým, že prestanete piť sladké nápoje – limonády, džúsy, kávy s príchuťami.
  2. Pozor! Nemusíte sa zblázniť a kontrolovať, čo môžete zjesť a čo nesmiete, zamerajte sa 6 dní v týždni len na zdravé potraviny a jeden deň si doprajte, na čo máte chuť. Bez výčitiek. Funguje to :)
  3. Keď túžite po niečom sladkom, dajte si čerstvé alebo sušené ovocie.
  4. Zabráňte poobednej únave. Pár hodín po obede zjedzte pár orieškov. Obsahujú proteíny a vlakninu, nakopnú vás na dlhšiu dobu.
  5. Vyhnite sa prázdnym kalóriám. Máte chuť maškrtiť? Čipsy alebo tyčinky vymeňte za pražené mandle, sušené ovocie alebo tekvicové semienka.
  6. Sladkosti obmedzte postupne. Mali by ste končiť na maximálne 10 čajových lyžičkách pridaného cukru denne.