špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Išla by som behať, ale… Samé výhovorky.

 

Veľmi rada by ste s týmto športom začali, ale vždy vám niečo prekazí plány? Raz nemáte čas, pichá vás v boku alebo samej sa vám nechce a potrebovali by ste parťáka na behanie. Toto všetko sú len výhovorky ako oddialiť začiatok behania a presvedčiť samu seba, že to naozaj nejde. Práve naopak! IDE TO! A nečakajte do pondelka, začnite už dnes.

Nenechajte sa odradiť, ak po 5 minútach nevládzete s dychom a jediné, čo cítite, je pichanie v boku a extrémne potenie na celom tele.

 

Ťažké začiatky 

Začiatky sú ťažké, ak človek začína od nuly a predtým netrénoval, telo nemá byť prečo zvyknuté na takú aktivitu, a tým pádom nestíha. V druhom rade, naučte sa dýchať. Aby ste sa ľahšie naučili behať, je potrebné vedieť správne dýchať. Z hlboka sa nadýchnite a vydýchnite, opakujte v pravidelných intervaloch. Vyhoďte z hlavy myšlienku, či sa na vás niekto pozerá alebo nepozerá. Ak je beh problém, začnite s rýchlochôdzou, tá vám pomôže zvýšiť a vybudovať “fyzičku”. Ak sa budete pri rýchlej chôdzi cítiť príjemne niekoľko minút, začnite ju kombinovať s krátkymi úsekmi behu. Pri striedaní dodržiavajte dlhší interval chôdze a behajte kratšie. Neskôr to vymeňte. Takto sa postupne prepracujete až k súvislému behu. Budete sa stále potiť a budete aj zadýchaná, ale lepšie budete zvládať behanie.

 

Bolí vás po behaní hlava? 

Tých príčin môže byť niekoľko. Napríklad, zlé držanie hlavy pri behaní. Nemali by ste ju držať pred osou tela. Nech vás odkontroluje parťák na behanie alebo ak beháte okolo nejakej zrkadlovej steny, kdekoľvek vidíte vlastný odraz, odsledujte sa, či držíte hlavu správne.  Aj keď nejdete behať na dlho, je dôležité sa poriadne rozcvičiť. Nezabudnite si ponaťahovať hlavne svaly okolo krčnej chrbtice, než sa pustíte do veľkého šprintu, zahrejte sa poklusom. Bolesť hlavy môžete ovplyvniť aj pitím minerálky. Počas akejkoľvek aktivity telo spotrebuje vodu a dôležité minerály. Je nutné ich dopĺňať, vypite minimálne liter tekutín.

 

Čo potrebujete k lepšej postave

Na ranný tréning sa nedonútite vstať a po práci ste príliš unavená. Takéto výhovorky sú asi najčastejšie. 

Zatnite zuby a vyskočte z postele! Vstať o hodinu skôr a ísť behať chce naozaj veľké sebazaprenie. Minimálne na začiatku. Ako bonus budete mať veľa energie na celý deň. Večer sa už nemusíte premáhať a ísť behať a kľudne si môžete naplánovať inú príjemnú aktivitu :)

 

Nešli ste behať kvôli počasiu? 

Zlé počasie na behanie neexistuje, je len zle oblečený bežec. Prispôsobte svoj tréningový úbor počasiu a hurá do parku. Uvidíte tú radosť po tréningu.

 

Nemáte s kým behať a samu vás to nebaví?

Chceli by ste namiesto ipodu pri behaní spoločnosť? Keď je vás viac, tréning je úplne o niečom inom. Väčšinou sa navzájom ťaháte a na konci si uvedomíte, že ste odbehli oveľa viac ako minule, keď ste boli sama. Aj čas rýchlejšie uteká. Skúste si nájsť partnera na behanie, ak sa vám nedarí z okolia, zájdite na miesta, kde sa sústreďuje veľa bežcov, možno na verejný tréning.Toto je príležitosť, ako získať sparing partnera.

 

Výhovorka na štýl: “Skúšala som behať, ale nebaví ma to”. 

Pokiaľ neviete prečo danú činnosť robíte, je jasné, že sa rýchlo zmení na rutinu. Najskôr si ujasnite, prečo by ste mali behať. Vyčistiť si hlavu? Urobiť niečo pre svoje zdravie? Snívate zabehnúť maratón? Len s jasnou víziou dokážete behať za každého počasia. Nebehajte rovnaké trasy, ale preskúmajte nové lokality.