špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

JARNÝ DETOX

Detox je ozdravovací proces v celom našom tele. Je dobré dopriať aspoň raz za rok nášmu telu reštart a na chvíľu zmeniť stravovanie a oddýchnuť si.

Treba si však zvoliť správny DETOX. Čistenie takéhoto druhu je vhodné pre každého dospelého zdravého jedinca od 18 do 70 rokov.

Zvoľte ten správny čas

Detox si treba naplánovať. Mal by trvať X 2 týždne a nezabudnite, keď začnete, už ho ničím nesmiete prerušiť. Preto by detox nemala narušiť žiadna oslava, svadba ani bujará párty. Naplánujte ho svedomito. Prerušením by sa detox skončil a môžete začať znova.

Zbavte sa nevhodných potravín

Urobte si poriadok v chladničke a zbavte sa jedla, ktoré vás môže lákať a robiť chúťky.

Prejdite na také potraviny, ktoré uvoľňujú energiu a spôsobia čistenie a regeneráciu buniek.

Vyhnite sa potravinám, ktoré môžu pôsobiť ako alergény:

  • všetky mliečne výrobky, sója, lepok, obilie, cukor, biela múka, mäso, ryby, orechy, škrobová zelenina, ovocie (okrem citrónov a grepov).

Jedzte čisté potraviny

Aké to sú? Ktoré potraviny pomôžu nášmu organizmu?

Tieto: všetka zelenina (okrem zemiakov a kukurice), citróny, grepy, voda, bylinkové čaje (púpava, kamilka, mäta, levanduľa, žihľava). Nezabudnite používať olivový olej, bylinky a korenie, skvelé sú aj morské riasy.

Najvhodnejšou formou úpravy je rozmixovať ich do smoothie. Bude vám lepšie chutiť koktejl ako zhluk pred tým nespojiteľných potravín.

Voda, voda, voda

Voda je skvelým  priateľom nie len pri detoxe, no v rámci detoxu si plní až dve dôležité úlohy. Okrem toho, že pomáha pri čistiacich procesoch, pomáha zahnať a prekonať chute.

Vyhnite sa kofeínu!!! Kofeín je diuretikum, vedie k dehydratáciii a bráni telu absorbovať vitamíny a minerály. Bylinné čaje sú povolené.

Žiaden alkohol! Alkohol poškodzuje pečeň, svaly a mozog, vyčerpáva telo.

Relax celého tela

Doprajte si oddych a relaxujte, napríklad taký kupeľ so soľou odstráni všetky nečistoty z kože a je skvelým relaxom aj pre myseľ.  Vhodná je aj masáž celého tela alebo lymfodrenáž.

POZOR. Pri detoxe bývajú často nežiadúce účinky v podobe bolesti hlavy, závratov, pociťovanie väčšej únavy. Vyhnete sa im pitím vody a bylinkových čajov.

Doprajte si viac relaxu ako obvykle.

Super detoxikačný zelený džús

Zelený, detoxikačná džúš obsahuje ľahko stráviteľné minerály ako je draslík. Je to veľmi dôležitá zložka počas procesu čistenia organizmu. Pomáha udržiavať zlé baktérie, kvasinky a plesne v šachu a zároveň drží na uzde chuť na sladké. Tento nápoj si budeš robiť na raňajky každý deň počas troch dní očistnej kúry.

RECEPT:

  • 2-3 zelerové stonky
  • 1 malá uhorka
  • hrsť petržlenovej vňate
  • 1 citrón
  • 1 hruška alebo jablko

Všetky suroviny odšťav v odšťavovači a pomaly popíjaj. Ak nemáš odšťavovač, tak ich rozmixuj v mixéri a pridaj trocha vody, aby sa zmes dala vypiť.

zdroj: www.akademiakrasy.sk