špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Krásna Veľká noc

Korbáč mal od nepamäti ženy i dievčatá omladzovať a uzdravovať. Vďaka nemu a osvieženiu studenou vodou by ste mali byť po celý rok zdravé, svieže, plodné, krásne a usilovné. Čo viac si priať?

Šibačke a oblievačke sa vôbec nevyhýbajte. Jej úlohou je prebrať vás do života! Veď prebúdza sa nielen jar, ale aj vy. Mužom niet čo vytýkať. Tento úkon je doslova magickým rituálom. Ak mládenec pošibe dievča prútikom, ide mu o to, aby bola ako ten prútik svižná, ohybná, pružná a plodná. Voda má byť očistou, ktorá vám zabezpečí mladosť, krásu a zdravie. Ešte stále po šibačoch netúžite? Nuž, tak, či onak, prebrať niektoré veľkonočné zvyky do každodenného života nie je na zahodenie. Poďte sa na to pozrieť.

Pôst

Ste pripravení vzdať sa mäsa, alkoholu a sladkostí na 45 dní? Toľko totiž trvá predveľkonočný pôst. Nemusíte hneď vešať hlavu, že toľko nezvládnete. Počíta sa aj jeden deň! Už počas jednodenného pôstu dochádza k významnej regenerácii tráviaceho traktu. V žalúdku sa začnú vylučovať šťavy, ktoré čistia celý váš zažívací systém. Čím dlhšie vydržíte, tým viac pozitívnych pocitov nadobudnete. Na tretí deň pôstu začnete spaľovať cukry a potom aj tuky. Na siedmy deň sa zjemňuje vnímanie zmyslov, výrazne sa zlepšuje i zrýchľuje myslenie. Organizmus sa plne detoxikuje a prečisťujú sa ďalšie orgány – najmä pečeň a obličky. Výsledkom pôstu je čistá pokožka, vnútorné orgány, správne trávenie, naštartovaná imunita, vylepšená postava a v neposlednom rade aj čistá myseľ. Veď už Hippokrates za jednu zo svojich liečebných metód považoval obmedzenie konzumácie jedla.

Šibať sa prútikom sama

Z tela vyplaví škodliviny aj saunovanie. Určite ste už zažili ten harmonický pocit. Tak teraz pridajte aj metličkovanie. Nemusíte mať zrovna veľkonočný korbáč, z ôsmych spletených čerstvo narezaných prútov vŕby. Stačí jedna brezová vetvička. Nielenže sa z nej v teplom prostredí sauny uvoľnia silice, ale samotné metličkovanie telo prekrví, prebudí dušu a myseľ, oslobodí vás od neduhov a nabije novou energiou. Okrem toxínov vyplavíte z tela aj stres, odstránite poruchy spánku. Zmena teplôt zregeneruje všetky bunky. Pleť budete mať hneď krajšiu.

Studená sprcha

Oblievanie studenou vodou a kúpanie dievčat v potoku sa na Veľkonočný pondelok považovalo za očistné. Malo im priniesť zdravie a krásu. Stačí si teda dať studenú sprchu? Áno! Skúste raz za deň a tešte sa, že:

  • zlepšíte cirkuláciu krvi
  • potlačíte depresiu
  • skrášlite svoju pleť a vlasy
  • dodáte svojmu telu energiu

Hydroterapia, ktorá využíva studenú vodu ako liečbu od zlomených kostí až po erektilnú dysfunkciu, existuje už od roku 1837. Výsledky sú teda zaručené.

Ktorý zo zvykov už praktizujete? Nespoliehajte sa raz do roka len na šibačku.