Liečba problémovej pleti
Problematická pleť si vyžaduje zvýšenú každodennú starostlivosť a pravidelnú odbornú opateru. Liečba problematickej pleti je vysoko individuálna, preto je nevyhnutná odborná konzultácia s dermatológom, najvhodnejšie v najproblematickejšom období pacienta.
Samotnú kvalitu pokožky ovplyvňuje viacero faktorov. Medzi ne môžeme zaradiť dedičné faktory, vplyv hormónov, vystavovanie sa stresu a v neposlednom rade nesprávny výber kozmetických prípravkov. Veľkú úlohu zohráva aj zvýšená tvorba mazu, ktorá následne vedie k upchávaniu pórov a tvorbe aknóznych prejavov.
Okrem lokálnej príp. aj celkovej liečby aknóznych prejavov, môžeme využívať aj chemické a fyzikálne metódy.
Chemické metódy
Z chemických metód je možné využiť chemický peeling, ktorý pozostáva z aplikácie 40% kyseliny pyrohroznovej na problematickú lokalitu (tvár, dekolt, chrbát…). Celé ošetrenie je neustále pod dohľadom lekára a celý proces je vysoko individuálny. Ošetrenie je vhodné zopakovať cca po 2 týždňov. Treba sa chrániť pred priamym slnečným žiarením.
Fyzikálne metódy
Intenzívne pulzné svetlo (IPL)
Z fyzikálnych metód je to hlavne svetelná liečba problematickej pleti.
Pracuje na báze intenzívneho pulzného svetla (IPL) a využíva princíp selektívnej fototermolýzy t.j. zničenia vybraných buniek teplom.
Svetlom sa cielene prehrievajú len farebné zmeny pokožky, t.j. kozmetické alebo kožné chyby, ktoré sa následne žiarením rozbijú, vstrebú a odstránia. Stiahnu sa rozšírené póry, skoriguje sa mastnosť, pleť sa rozžiari, farebne zjednotí a vypne.
CO2 laser
Výborný efekt dosiahneme aj použitím frakčného CO2 lasera, ktorý pokožku nielenže zjednotí, odstráni drobné vrásky, ale výrazne napomôže k redukcii atrofických (vpadnutých) jazvičiek po akné na tvári.
Frakčný CO2 laser vyžaruje mriežku terapeutických laserových mikrolúčov na vrchnú a strednú vrstvu kože. Vďaka využitiu frakčnej technológie je iba časť pokožky – frakcia – vystavená laserovému žiareniu. Nepoškodená plocha, ktorá obklopuje jednotlivé ožiarené mikrobody, podporuje a urýchľuje prirodzené hojenie ošetrenej zóny.
Na ošetrovanú oblasť sa najskôr nanesie anestetický krém, a ten sa nechá pôsobiť cca 30 – 60 min. Tým sa zmiernia nežiadúce účinky pri ošetrení. Počas ošetrenia môžete pociťovať mierne pálenie, či pichanie v ošetrovanej oblasti. Povrch kože sa pri tomto ošetrení deštruuje, spáli. Dochádza k zmenám v koži, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa podporila tvorba nového pevného kolagénu.
Ošetrenie je vhodné opakovať, rovnako prístup je vysoko individuálny. Ošetrované miesto je nutné následne chrániť pred priamym slnečným žiarením.