špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Manuál zdravého opaľovania

Sú dve skupiny ľudí: tí, čo milujú opaľovanie a tmavá, bronzová pokožka sa im zdá sexy a tí, ktorí sa pred slnečnými lúčmi skrývajú, lebo nenávidia vrásky, pigmentové škvrny i suchú kožu. Do ktorej skupiny patríte vy? Vedeli ste, že existuje aj zlatá, stredná cesta? Dá sa opaľovať zdravo!

Opaľovať a zdravo?! Nejde vám do hlavy, ako tieto dve zdanlivo nesúvisiace slová môžu ísť dokopy? Nuž, pravdou je, že slnku sa vystavovať môžete, ba priam musíte! Pôsobením slnečného žiarenia totiž vo vašej pokožke vzniká vitamín D. A ten je dôležitý pre celé vaše telo. Nielenže zabezpečí fungovanie všetkých procesov, postará sa o pevné kosti a zuby, ale naštartuje aj imunitný systém, ochráni pred kardiovaskulárnymi chorobami, či cukrovkou. V neposlednom rade vitamín D bojuje proti vašej zlej nálade. Otázkou však je, či dokážete nájsť tú správnu mieru opaľovania. Aby to nedopadlo na červenú… Čo by bolo to najmenšie riziko, pretože…poznáte všetky škodlivé vplyvy slnečného žiarenia?

 • Predčasné starnutie pokožky – tzv. photoaging
 • Tvorba pigmentových škvŕn
 • Tvorba vrások
 • Poškodenie elastických vlákien pokožky
 • Kožné nádory (malígny melanóm, bazocelulárny karcinóm)

Zásady zdravého opaľovania

 1. Používajte krémy s ochranným faktorom podľa vášho fototypu pokožky a geografických podmienok letoviska.
 2. Opaľovacie krémy použite včas. Začínajú pôsobiť až po 30 minútach. Pri kúpaní a potení ich ochranný účinok slabne, dokonca, ak sa utriete do uteráka, odstránite až 80 % krému z kože. Takže, krém si naneste včas a aj zopakujte.
 3. Slnečnému žiareniu sa vystavujte postupne. Najprv 10-15 minút, neskôr začnite interval predlžovať.
 4. 11-15 hodina. V tomto čase je výdaj UV žiarenia najvyšší, a preto na priame slnko nechoďte.
 5. Deti do 3 rokov nevystavujte priamemu slnku vôbec, majú byť v tieni. Oblečte im tričko a na hlavu dajte šiltovku.
 6. Špeciálne pre deti a ľudí s fototypom 1 bolo vyvinuté oblečenie s UV filtrom. Pred slnečným žiarením vás dostatočne ochráni.
 7. Chráňte si oči okiliarmi s UV filtrom.
 8. Pite dostatočné množstvo tekutín.
 9. Po opaľovaní opäť na telo naneste krém. Ideálne s obsahom panthenolu, betakaroténu, vitamínu E a, podržte sa (!), pravého jogurtu. Áno, jogurt dodá pokožke laktózu a proteíny, okamžite zmierni prípadné začervenanie. Ostatné zložky pôsobia hydratačne a regeneračne. Takto bojujete proti photoagingu.

Pokožka si pamätá každý prešľap. A preto aj jediné spálenie slnkom vám môže zanechať spomienku v podobe pigmentových škvŕn. Pokožka je vždy po slnení suchá a má sklon k tvorbe predčasných vrások. Reparovať budete môcť najskôr v septembri: pigmentové škvrny odstránite pomocou lasera a rehydratovať pokožku budete mezoterapiou. Dovtedy sa teda opaľujte zdravo!