špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Najčastejšie chyby pri opaľovaní

Predíďte suchej a začervenanej pokožke, jej predčasnému starnutiu alebo neprimeranému sfarbeniu v podobe pigmentových škvŕn. Nepodceňujte každodennú ochranu pleti pred slnkom a vyvarujte sa pritom niekoľkých chýb.

Leto ani nedalo veľkú šancu jari a už nám ponúka extra dávky slnečných dní. Aspoň sa tak môžeme predpripraviť na dovolenky a pokojné slnenie na plážach. Pokožku treba totiž postupne privykať a nie ju vystaviť hneď na prvýkrát extra dávke niekoľkohodinového opaľovania.

 

  • POUŽÍVATE DENNÝ KRÉM BEZ SLNEČNÉHO OCHRANNÉHO FAKTORU

Vyberať si dennú starostlivosť s UV faktorom je to najmenej, čo môžete pre svoju pokožku urobiť. Pri dlhšom pobyte na slnku to nestačí. Aj keď pokožka nesčervená, neznamená to, že si pobyt na slnku nepamätá. Začervenanie spôsobuje UVB žiarene. No UVA žiarenie, ktorému je naša pleť vystavená 365 dní v roku, aj keď je zamračené, poškodzuje kolagén a elastín v pleti, čím spôsobuje jej starnutie.

 

  • ZAMEŇTE DENNÝ KRÉM S UV FAKTOROM ZA OPAĽOVACÍ LRÉM

Váš denný krém môže mať rovnaké SPF a aj tak je rozdiel medzi denným a opalovacím krémom. Filtre v opalovacích krémoch sú omnoho intenzívnejšie, zachytí viac z nebezpečného žiarenia. Pri ďalšom pobyte na slnku krém s UV faktorom rozhodne nestačí.

 

  • POUŽÍVATE ROVNAKÝ KRÉM NA TVÁR AJ NA TELO

Prečo je to chyba? Na ochranu kože tela často používame opaľovací krém s menším UV faktorom. Po SPF 30 siahne málokto, bežne si kupujeme krém s SPF 15 alebo 20. Pokožke pier, uší a nosa to ale nestačí. Tá si žiada väčšiu pozornosť a starostlivosť.

 

  • POD OPAĽOVACÍ KRÉM APLIKUJETE SÉRUM

Nie je to vyslovene chyba, skôr ide o krok, ktorý naša pleť neocení. Kombinácia pleťového séra a opaľovacieho krému stráca na dobrých vlastnostiach oboch svojich zložiek. Opaľovací krém nechráni tak, ako má, podobne aj sérum sa stará o pleť intenzívne. Lepšie je používať slnečnú ochranu s anti-aging efektom.

 

  • KRÉM S VYSOKÝM UV FAKTOROM NATIERATE MENEJ ČASTO AKO KRÉM S NIŽŠÍM FAKTOROM

Zapamätajte si jednoduché pravidlo – je jedno aký UV filter krém má, pri pobyte na slnku ho aplikujte každé dve hodiny.

 

  • KOMBINUJETE LIEKY A OPAĽOVANIE

Antikoncepcia, niektoré antibiotiká a lieky na vysoký krvný tlak, môžu zvyšovať citlivosť pleti na slnečné žiarenie a zapríčiniť tak jej spálenie alebo vznik pigmentové škvrny.