špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Pokožka fajčiarov

Keď si potiahnete z cigarety, pomyslíte si: “Ako mi je krásne a tá parádna chuť!” Čo si asi pomyslí vaša zvädnutá, popolavá, zvráskavená pokožka? Lebo taká je pleť fajčiarov…

Vaša tvár vás hneď prezradí! Pre fajčiarov je typická bledosivá a ovisnutá koža, zvýšená tvorba vrások a to hlavne v okolí úst. Fajčiarom sa často tvorí akné. Pleť majú veľmi suchú a hrubú. Vyzerajú staršie, ako v skutočnosti sú.

Čo s vami spraví jedna cigareta

Tkanivá pokožky fajčiara, či fajčiarky (a to aj príležitostného!) sú ochudobnené o kyslík a vitamín C. To je dôvodom, prečo máte sivastý, ba až popolavý tón pleti. Chemické látky v cigaretovom dyme zas bránia tvorbe nového kolagénu, ktorý udržiava pokožku pružnú a elastickú. Preto kontúry vašej tváre začnú veľmi skoro ovísať. Vaša pokožka vyzerá zvädnuto, jednoducho, nezdravo. Výrazné vrásky okolo úst, ale aj očí vznikajú, keď špúlite pery pri poťahovaní z milovanej cigaretky. V okolí pier a nosa sa musíte vyrovnať aj s veľkou pórovitosťou. To vám na kráse nepridáva. Nikotín, váš obľúbený, vás oberá o vlhkosť, preto máte pleť tak suchú. Fajčením znižujete jej prirodzenú schopnosť zbavovať sa odumretých buniek. Nemá sa ako zregenerovať a vyživiť. Celá vaša tvár tak dostáva starší nádych, pokožka je hrubšia a vyzeráte dosť unavene. Perfektný recept na skoré starnutie, čo poviete?

Prestať fajčiť – alebo to ste počuť nechceli?!

Nie. Už ste to skúšali asi stokrát a iste vyskúšate aj stoprvýkrát. Jednoducho vám to nejde. Aspoň v niečom vás potešíme: s pokožkou to predsa len pôjde. Prvé, čo môžete urobiť, je vypiť pohár pomarančovej šťavy. Nadopujte sa vitamínom C, ktorý vám tak chýba. Vitamín C podporí tvorbu kolagénu a dokáže obmedziť aj jeho rozpad. Je to najlepší vitamín proti starnutiu, ktorý zlepší pružnosť pleti. Má aj silné antioxidačné vlastnosti, takže škodlivé látky z cigariet a cigaretového dymu pomôže odbúrať.
Prvá rada teda znie: 

Ranná cigaretka a vitamin C idú dokopy!

Už viete, že fajčenie bráni tvorbe nového kolagénu. Zahájte kolagénový doping. A to rovno pod kožu! Pomocou mezoterapie. Koktejl s kolagénom vyžehlí menej výrazné cigaretové vrásky, vráti zdravú farbu do líc a rozžiari ich. Čo je najdôležitejšie, pokožku poriadne hydratuje.
Druhá rada teda znie:

Kolagénový doping povolený! (Ba až žiaduci!)

Aby vaša tvár nedostala rýchlo starecký, hrubý výraz, pravidelne ju peelingujte. Môžete zvoliť mechanický peeling doma, alebo profesionálny chemický peeling, ktorý vám urobí odborník. Pleť budete mať hladšiu, prekrvenejšiu a nepodľahne tak ľahko sivému, fajčiarskemu nádychu.
Tretia rada teda znie:

Peelingom proti cigaretám!

Cigarety nezmenia len vašu tvár. Prezrite si celé telo. Americkí vedci zistili, že fajčiarom vráskavejú aj časti tela, ktoré neprichádzajú do kontaktu s nikotínovým dymom. Napríklad predlaktie. Už vám tam vidno vrásky? Nedá sa nič robiť, pustite sa do detoxikácie a hydratácie celého tela. Trebárs pomocou lipomassage. Dobrou správou je, že pomocou tohto ošetrenia, sa zbavíte aj prípadnej celulitídy.
Štvrtá rada teda znie:

Hydratovať a hydratovať!

Najhoršie sa zbavíte fajčiarskych vrások okolo pier. Určite ste už vyskúšali použiť očný krém proti vráskam aj na tomto mieste. Nič sa nedeje, však? Nuž, pravdou je, že tu vám pomôže jedine kyselina hyalurónová. Vpich ihlou zabezpečí, že bude účinkovať presne v mieste vrásky, naviaže na seba vodu a tak ju vyrovná. Sláva!
Piata rada teda znie: 

Zabudnite na očný krém, myslite na kyselinu hyalurónovú.

5x menej

Nefajčiari majú až päťkrát menej vrások ako ľudia, ktorí vyfajčia krabičku cigariet denne.