špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Potraviny, ktoré vám počas leta zachránia pleť

Keď to preženiete so slniečkom, tieto tipy dostanú vašu pokožku späť do formy. Všetci vieme, že sa pred UV žiarením musíme chrániť každý deň. Každá minúta sa počíta. Slnečné lúče sú síce príjemné, a tiež pre naše telo dôležité kvôli vitamínu D, ale tak isto mu škodia. Predčasné starnutie je z 90% práve kvôli UV žiareniu. Prevencia je abolútny základ, preto nezabúdajte používať dostatočne silný krém s SPF filtrom. Pomôže aj to, čo jete.

Aby boli škody po lete čo najmenšie, zamerajte sa na svoj tanier. Potrebujete veľa antioxidantov, ktoré neutralizujú poškodenie buniek. Rovnako dôležitá je hydratácia, pitný režim plus potraviny s vysokým obsahom vody. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré ukľudňujú procesy v tele aj na koži a zdravé proteíny, ktoré opravia pokožku, na ktorej sa slniečko podpísalo.

Čo by nemalo chýbať vo vašom jedálničku? 

Hrozno a hroznové víno

Šupky z hrozna obsahujú resveratrol, úžasný antioxidant, ktorý spomaľuje stárnutie. V lete by ste mali piť veľa vína, pretože ukľudňuje pleť, a tiež ju do istej miery chráni pred UV žiarením. Alebo stále potrebujete dobrý ochranný krém, make up alebo sprej a víno ich účinky posilní. Obsahuje tiež vitamín A, C a B6, horčík, kyselinu listovú a selén.

Ovsené vločky

Ovsené vločky sú perfektným zdrojom tokotrienolov, tie spadajú do skupiny vitamín E. Takže tu máme plno antioxidantov, ktoré vyhladzujú pleť. Naviac neutralizujú voľné radikály v tele, preto chránia kožné bunky pred poškodením. Naviac v sebe majú vitamín B1, horčík, zinok a proteíny. Pokiaľ ste na bezlepkovej diéte, môžete si ho dopriať tiež. Dajte si vločky dvakrát až trikrát do týždňa.

Paradajky

Krásna, červená paradajka obsahuje lykopén, a ten robí pleti veľmi dobre. Čím viac lykopénu, tým väčšia ochrana pred UV žiarením. Obsahujú vitamíny A, B3, B6, C, K, draslík a biotín, ktorý posilňuje vlasy a nechty. Každý deň si dajte 7 cherry paradajok alebo aspoň jednu veľkú.

Avokádo

Všetci milujeme avokádové toasty (pokiaľ vy ešte nie, tak ste nemali dobrý toast), a to je veľmi dobre. Obsahuje mastné kyseliny podobné tým v olivovom oleji, takže o vnútornú výživu pokožky máte postarané. Avokádo je perfektná anti-age potravina. Okrem mastných kyselín je zdrojom draslíka, horčíka, fosforu, medi a vitamínov E a B. Jedno avokádo denne a budete mať krásnu pleť.

Brokolica

Perfektná potravina pre pokožku, a to nielen v letných dňoch. Brokolica má v sebe veľa, a to naozaj veľa, vitamínu C a kyseliny listovej. A sulforanu, čo je antioxidant, ktorý nedovoľuje nezdravým bunkám, aby ďalej rástli. Túto látku nájdete aj v kapuste či ružičkovom keli. Okrem týchto troch látok nájdete v brokolici ešte vitamín A, B1, B5, B6, E a plno minerálov. Jedzte brokolicu aspoň dvakrát alebo trikrát týždenne.

Tekvicové semienka

Do Halloweenu ostáva ešte pár mesiacov, ale už teraz sa pozerajte po tekviciach. Respektíve po semienkach z tekvice. Sú cenným zdrojom proteínov a zinku, pamätajte, to je tá kúzelná látka, ktorá čistí pleť od akné. Tiež sú plné antioxidantov, ktoré chránia pred UV žiarením.

Každý deň si doprajte aspoň jednu polievkovú lyžicu. Primiešajte do šalátu alebo do ovsených vločiek na raňajky.

Mrkva

Mrkva nie je vôbec nudná, ako by sa na prvý pohľad mohlo niekomu zdať. Určite ju do svojho letného jedálničku zaraďte, pretože urobí vašej pleti veľmi dobre. Ako? Je plná antioxidantov, ktoré chránia kožné bunky pred poškodením. Karotén, farbivo, ktoré dáva mrkve krásnu farbu, najviac aktivuje melanín, takže budete mať krajší tón pleti, keď si budete dávať mrkvičku. Minimálna denná dávka je 85 gramov.

Ružičkový kel

Ružičkový kel je na tom podobne ako brokolica, naviac v sebe má aj omega-3 mastné kyseliny. V sezóne si dávajte ružičkový kel, kľudne každý deň.