špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Pravda a mýtus o opalovaní 

Poradíme vám, ako získať čokoládovú pokožku príjemne, bezpečne a na čo najdlhšie.

Slnečný kapitál, teda schopnosť buniek tvoriť melanin, ktorý zaisťuje zhnednutie kože, je nám prirodzene daný. Tak že, aby sme získali správne opálenie, musíme vedieť ako s kožou zachádzať.

Pod zlatou guľou 

Okrem svetla k nám slnečnými lúčmi posiela neviditeľné infračervené a ultrafialové žiarenie. Ultrafialové je pre nás dobré v tom, že ovplyvňuje metabolizmus a tým zvyšuje imunitu a má pozitívny vplyv na psychiku a fyzický stav, dokáže pomôcť pri liečbe niektorých kožných chorôb. Samozrejme, že len blahodárne nie je, jeho pôsobením vzniká riziko rakoviny kože a spálenie. Ale, tomu sa dá zabrániť. Negatívnym účinkom žiarenia urobte škrt cez rozpočet pomocou SPF. Hodnota SPF udáva mieru ochrany proti žiareniu. Aby ste vedeli, ako dlho môžete pri použití daného prípravku pokožku bez obáv vystaviť slnku, vynásobte si vždy hodnotu SPF x15. Keď je hodnota SPF 6, znamená to, že na slnku je možné stráviť 90 minút.

Recept

Pri výbere opaľovacieho prípravku rozhoduje, ako ho znášate a kožný fototyp. Tých je šesť: prvé štyri majú ľudia svetlej pleti od bielej pehovitej, ktorá sa vždy spáli, až po snedú, s ľahko tmavnúcou bez spálenia. U nás je najbežnejší stred 2 a 3.

Dobrá pamäť 

Pretože koža si zapamätá aj najmenšie spálenie, je dôležité sa k nej chovať ohľaduplne. Najčastejšími spálenými partami sú dekolt, prsia, chrbát. Po drastickejšom opaľovaní sa na týchto miestach môžu objaviť trvalé pigmentové škvrny. Pre pokoj v duši sa nechajte raz za rok vyšetriť u kožného lekára alebo sa zbavte všetkých materských znamienok, ktoré by mohli byť v budúcnosti nebezpečné.

Pravidlá

Kedy je opaľovanie najbezpečnejšie? 

Najmenej  škodlivé sú slnečné lúče pred 9 hodinou ráno a po 5 poobede. Najintenzívnejšie pôsobí  od 11 do 15 hodiny. Ľudia z južných krajín preto držia v tejto dobe siestu.

Prečo sa pri mori alebo v zime na horách spálim rýchlejšie?

Sneh, voda a piesok odrážajú slnečné lúče a tie vás preto dostihnú aj v tieni. S každými 300 m. výšky nad morom je intenzita žiarenia vyššia o 4%.

Skoro pravidelne si spálim nos a uši. Mala by som sa týmto miestam viac venovať? 

Rozhodne áno. Prsia, dekolt a chrbát, uši, nos, tvár patria k najnáchylnejším miestam na tele. Často reagujú aj pery a často vznikajú opary. Dôležité je, chrániť si hlavne oči.

Pri opaľovaní sa mi urobili po tele pigmentové škvrny. Pôjdu odstrániť? 

Idú, ale nechajte to na kožných lekárov. Ošetrenie špeciálnymi prípravkami si žiadá skúsenosti a presne dávkovanie, laik by si mohol pokožku podráždiť.

Stačí natrieť ráno a potom keď prídem z pláže? 

Nestačí. Musíte sa natierať 15-30 minút pred opaľovaním, aby sa ochranné filtre stihli aktivovať. Znova to opakujte každé dve hodiny a potom vždy po okúpaní. Pri mori sa sprchujte, zaschnutá soľ môže spôsobiť hnedé škvrny. Platí to aj pri používaní parfému.

Nemôžu ochranné faktory pokožke uškodiť?

Pokiaľ u vás niektorá zložka krému vyvolá alergiu, tak môžu. Ale, to sa dá povedať o akejkoľvek kozmetike.

Dá sa SPF navrstviť? 

Je to zbytočné. Keď sa dvakrát natriete SPF 12, budete stále natretá len 12.

Stačí mi v našich podmienkach faktor 5? 

To je určite málo, aj u nás už je slnko agreívnejšie.

Veď sa vôbec neopálim, keď použijem vysoký faktor. 

Biela určite neostanete, ale získanie hnedej farby bude trvať o niečo dlhšie. Aspoň sa nespálite.

Mám sa orientovať v ponuke opaľovacích  prípravkov podľa niečoho iného ako podľa SPF? 

Podľa typu pleti. Mastnejšej pokožke vyhovujú opaľovacie mlieka viac než oleje. Existujú krémy s protivráskovými účinkami. Opaľovacie mlieko kvôli ľahšej konzistencii horšie drží UV filtre. Krémy a mastičky sú účinnejšie ako gély, emulzie.

Môžem si zbytok opaľovacieho krému nechať na ďalší rok? 

Radšej nie, teplo môže slnečný filter znehodnotiť.

Hojí slniečko rany? Neurobí mi väčšie rany? 

Tak všemocné slnko nie je, rany zahojiť nevie.

Ako si mám opálenie od mora čo najdlhšie udržať? 

Jedzte tabletky beta-karoténu, pred a po dovolenke. Pomôžu pokožke odolať slnečnému žiareniu. Nespálite sa, rýchlejšie sa bude tvoriť prirodzený pigment a spôsobiť vitamín D. Keď budete jesť beta-karotén pravidelne, mierne stmavnete aj bez opálenia.