špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Raňajkovať alebo neraňajkovať?

Raňajkujete? Stalo sa Vám už, že chvíľu po raňajkách ste boli opäť hladní? V takom prípade robíte niekde chybu.

Veľa z nás nevie, aké sú tie správne raňajky. Ktoré potraviny sú zdravé a ktoré by ste ráno určite jesť nemali. Popísalo sa toho naozaj veľa a neviete kde je pravda?

Robíte tieto chyby aj vy?

  • v raňajkách chýbajú proteíny
  • obsahujú málo vlákniny
  • neobsahujú žiadny tuk
  • nesprávny čas raňajkovať

Najčastejšia chyba, ktorú robíme pri raňajkách je, že konzumujeme typické, obľúbené a rýchle potraviny. Takéto potraviny obsahujú veľa cukru. Napríklad: cereálie, pečivo, rôzne bagety.  Takéto raňajky sú najhoršie.

 

Čo raňajkovať?

Ak si neviete predstaviť ráno bez raňajok, vyberte si tie správne. Doprajte si také jedlá, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Ideálne sú vajíčka. Najlepšie by ste urobili, ak by boli vajíčka samotné, bez nejakých toastov alebo iného druhu pečiva.

Predstavte si Vaše typické raňajky. A teraz polovicu z porcie nahraďte ovocím alebo zeleninou. Proteíny sú naše palivo, ktoré nám pomáha v ranných aktivitách a naštartuje správne trávenie. Neexistuje recept na dokonalé raňajky. Každý z nás je iný, každému chutí niečo iné. No ak chcete pomôcť Vášmu telu, mať energiu celý deň a nepriberať, postarajte sa o to, čo ráno raňajkujete.

Ak patríte k tým, ktorí raňajky nestíhajú alebo im jednoducho ráno nechutí, máme pre Vás dobrú správu! 

Prečo by ste mali raňajky vynechať?

Múdre reči, ktoré počul asi každý z nás, ako sú raňajky najdôležitejšou časťou dňa, ako to bez raňajok nejde. Ale je to naozaj tak?

Pátrali sme a zistili sme toto:

Vedeli ste? V čase kedy máte čas na raňajky vrcholí aj úroveň kortizolovaného cyklu. Kortizol je stresový hormón, ktorý ovplyvňuje vylučovanie inzulínu.

Čo to znamená? Ak zjete cukor v hladine takéhoto cyklu, produkcia inzulínu sa rapídne zvýši a následne rýchlo klesne hladina cukru v krvi. Tento stav je oveľa výraznejší pri raňajkách ako pri ostatných jedlách cez deň. Pokiaľ ste zdraví, hladina cukru nepoklesne do nebezpečných úrovní. No môže klesnúť a vy vtedy pocítite hlad.

Preskočenie raňajok Vám pomáha udržať pod kontrolou túžbu po jedle aj pocit hladu počas dňa. Dôležité je vynechanie raňajok dodržiavať. Nebude to fungovať, pokiaľ jeden deň vynecháte a druhý deň sa naraňajkujete. Stráca to efekt. Tento proces prinesie výsledky za pár týždňov a Váš metabolizmus začne pracovať, spaľovanie cukrov ako primárny zdroj energie nahradí spaĺovanie tukov.

Je na Vás, ku ktorej alternatíve sa prikloníte. Ak by ste sa predsa len rozhodli, že raňajky sú neodmysliteľnou súčasťou Vášho dňa máme pre Vás recept na zdravšie a chutné raňajky!

Recept na banánovú chia kašu

1/2 banánu

1/2 šálky kokosového mlieka

2 PL chia

1 PL sušený kokos

dosladiť podľa chuti stéviou

doplniť ľubovoľným ovocím a orechmi

 

zdroj: www.spoondelight.com/