špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

SMOOTHIE – Vitamínova bomba alebo podvod?

Smoothie. Čoraz častejšie sa stretávame s týmto názvom, ktorý k nám prišiel zo zahraničia. Veľmi často sa takéto smoothie nápoje objavujú na pultoch predajní s bio produktami ale môžeme ich nájsť aj v potravinách. Štýlová a dizajnová flaška s hustou farebnou šťavou sú naozaj lákavé. Śťavy sú zložené z ovocia a zeleniny, ten kto ochutnal uzná, že chutia fantasticky.

PRE:

Také smoothie sa skladá z rozmixovaného ovocia a zeleniny. V priemere sa tam nachádza 5 kusov šťavnatých potravín. Ruku na srdce, koľkí z vás zjedia denne taký počet ovocia alebo zeleniny? Hlavná zložka smoothie je prírodná surovina (ovocie, zelenina), ich šťavy, pyré a kúsky. Nie je žiadny problém dostať v zime smoothie z jahôd a čučoriedok. Vyberiete si, na čo máte práve chuť. Týmto si spestríte jedálniček a doplníte vitamíny. Dať si smoothie je jednoduchšie, ako ráno pripravovať ovocný šalát a vypijete ho napríklad aj počas cesty do práce.

PROTI:

Pri výbere smoothie z obchodu dajte pozor! Niektoré značky pridávajú do nápojov aj cukor, nápoj je tak kalorickejší ako napríklad Coca-cola! Veľa výrobcov vyrába smoothie priemyselne zo sirupov, a nie z čerstvého ovocia. Chyba pri skladovaní na slnku spôsobuje stratu vitamínov. Najväčšou chybou je to, že veľa z nás považuje smoothie za nápoj a zaháňame ním smäd. Pamätajte však – smoothie je skvelá voľba raňajok a chutnej desiatej, no nie nápoj od smädu!

Smoothie si rýchlo spravíte aj doma. Potrebuje k tomu len mixér, vodu, vaše obľúbené ovocie a zeleninu a štipku kreativity.

Vtedy viete sami najlepšie, čo pijete a namixujete si smoothie podľa Vašej chuti.

 

SMOOTHIE Z ČERVENEJ REPY

Postup je jednoduchý. Červenú repu a pomaranč ošúpeme a nakrájame na malé kúsky. Vložíme do mixéra spolu s čučoriedkami a šťavou z citróna, zalejeme vodou podľa potreby a všetko dohladka rozmixujeme. Niekto má radšej hustejšie smoothie, a preto vody pridáva trochu menej. Radšej začnite s menším množstvom a pokiaľ bude zmes príliš hustá, vždy sa dá rozriediť.

zdroj: http://spoondelight.com/kvalita/

Dobrú chuť!