špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

 Staroslivosť o pleť v zime. Toto sú mýty, ktorým ste verili aj vy

 

Hlavne v zime je nutné venovať svojej pleti viac starostivosti než v iných mesiacoch, ohrozuje ich mráz, chladný vzduch a tak isto aj slnko. Ako sa v zime starať o pleť? Poradíme vám. 

Čím silnejšia vrstva, tým lepšia hydratácia

Pravda je taká, že ak aj  “predávkujete” pleť lipidmi, ktoré obsahuje každý krém, väčšinou to vedie ku zbytočnému upútaniu odumretých buniek pokožky k pleti. A vaša pleť potom nemá možnosť žiariť. Niektoré krémy sú ľahké a nezdá sa vám, že by mohli pleť dostatočne ochrániť pred nepriaznivým počasím? Nemusíte sa báť, obsahujú zložky, ktoré spôsobujú lepšiu hydratáciu krému.

 

Oblačno znamená, že sa nemusíte chrániť proti slnku

To naozaj nie. Stále sa zväčšujúca ozónova diera nám prepúšťa stále viac slnečného žiarenia, pod ktorým  sa môžete pekne spáliť. A mraky nezabránia prepúšťaniu UVA žiarenia, ktoré by sme tiež mohli nazývať ako “ spúšťač vrások”. So stúpajúcim mrazom a chladom používajte len krém s minimálnym ochranným faktorom SPF 15. Ale ak sa chystáte ísť na hory a slniť sa pri lyžovaní na zasnežených vrchoch, zvoľte SPF vyššie.

Mastná pleť nepotrebuje hydratovať

Suché a mrazivé počasie sa prejavuje na všetkých druhoch pleti, aj na tej mastnej. Ak pleť nehydratujete, prichádzate tak o ochranu (bariéru), ktorá zabraňuje znečisteniu pleti, prieniku škodlivých látok z okolitého prostredia a zároveň zmierňuje následky spôsobené mrazivým počasím. Ak je vaša pokožka super-mastná, skúste používať gélové krémy alebo menšie množstvo bežne používaného krému. Pre zmiešanú pleť je najlepšie hydratačnú starostlivosť kombinovať: na časti tváre, ktoré väčšinou zostávajú suché, naniesť krému viac.

Balzam na pery zabráni ich popraskaniu

Pravdou je, že popraskaniu pier zabránia len niektoré balzamy. Niektoré prisady v balzamoch na pery môžu mať nepriaznivý účinok. Minerálne oleje vytvárajú umelý film na perách, čo signalizuje telu zastaviť tvorbu lipidov, zatiaľ čo rôzne príchure, vône a farbivá, pery neskutočne vysušujú. Pokúste sa vybrať si balzam s prírodnými olejmi alebo vyskúšajte balzamy z bambuckého alebo kakaového masla. A ak vám niekedy v mraze pery predsa len popraskajú, nezabudnite na zimný trik so zubnou kefkou. Jemne kefkou trite pery, odtránite tak prebytočnú pokožku, a potom natrite výživným balzamom. Zázraky poskytuje aj med.

 

Horúca sprcha a kúpeľ dodá suchej pokožke vlhkosť

Keď ste vymrznutí na kosť a najradšej by ste hneď po návrate domov skočili do horúcej sprchy, vaša pokožka sa vám nepoďakuje. A zvlásšť v zimných mesiacoch, keď je pokožka extrémne vysušená, sa pokúste veľmi horúcej vode vyhýbať. A ak si takú horúcu vodu neviete odopreť, nezostávajte pod ňou viac ako 5 minút. Po kúpeli pokožke doprajte dostatočnú vrstvu telového mlieka.

 

Pokožka bude v poriadku, keď zostanete doma

Je pravda, že exrémne nízke teploty z pokožky vysávajú vlhkosť a pleť tak stráca pružnosť. Samozrejme aj vnútri budov, kde je pustené kúrenie a vzduch je suchý, pokožka trpí. Nebojte sa v zime športovať. Postarajte sa o skvalitnenie vzduchu doma, skúste zvlhčovač vzduchu, ktorý spoločne s nočným krémom vytvorí perfektné prostredie pre hydratáciu pleti.