špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

PLEŤ

K najjednoduchšiemu a najčastejšiemu deleniu patrí delenie pleti podľa stupňa premastenia. Z tohto hľadiska môžeme rozlišovať:

  1. normálnu, zmiešanú pleť
  2. suchú pleť
  3. mastnú pleť
  4. nečistú pleť
  5. citlivá pleť.

Normálna, zmiešaná pleť

Pri tomto druhu je premastenie kože primerané, zvyčajne v stredných častiach tváre výraznejšie. Prítomnosť tzv. T zóny je podmienená väčším zoskupením mazových žliaz v centrálnej časti tváre.

Suchá pleť

Pri tomto type pleti sa kožný maz tvorí v nedostatočnej miere, následkom čoho dochádza i k zmenám hydratácie, teda obsahu vody v pokožke. Navonok sa tento stav prejavuje šupinatosťou, praskaním kože. Pleť má najvýraznejšiu tendenciu ku vzniku prejavov predčasného starnutia kože s tvorbou vrások.

Mastná pleť

V tomto prípade mazové žľazy produkujú nadmerné množstvo mazu. Povrchová štruktúra kože je zhrubnutá, lesklá, póry sú výrazné, rozšírené, uhry nie sú zvyčajne prítomné. Na rozdiel od suchej pleti nie je náchylná k tvorbe vrások, starne pomalšie.

Nečistá pleť

V období dospievania následkom hormonálnych zmien dochádza k rozvoju plne aktívnych mazových žliaz. Tvorba mazu je ovplyvňovaná hormonálnymi vplyvmi, dedičnými vlohami, nervovým systémom atď. V tomto prípade dochádza nielen k zvýšenej produkcii mazu, ale aj k zmenám v jeho zložení, k zmenám rohovatenia pokožky a iným javom, ktoré vytvárajú podmienky pre vznik uhrovitosti kože, teda akné. Stupeň a závažnosť postihnutia je od prípadu k prípadu rozdielna, vyžaduje prístup erudovaného odborníka.

Citlivá pleť

Jedná sa o pleť, ktorá reaguje podráždením na vonkajšie vplyvy alebo použité kozmetické prípravky. Môže sa jednať o akýkoľvek charakter pleti z vyššie uvedených. Reaktivitu pleti nemožno pohľadom odhadnúť, po opakovaných negatívnych skúsenostiach je vhodné starostlivosť o pleť vložiť do rúk odborníka.

Starostlivosť o pleť

V starostlivosti o pleť sa využíva množstvo prípravkov a rôzne kozmetiká, či už ochranného alebo regeneračného charakteru. Správny výber musí rešpektovať vek, charakter pleti, miesto aplikácie, citlivosť a individuálne potreby jednotlivca. O správnom výbere kozmetických prípravkov je potrebné poradiť sa so školeným personálom.