špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Striedanie času končí

Striedanie letného a zimného času v krajinách Európskej únie skončí. Odborníci z oblasti medicíny a psychológie to jednoznačne vítajú… Vedia totiž, ako zmena času na vás vplýva. Otázkou ale ostáva, či je lepšie ponechať letný, alebo zimný čas.

Niektorí časový posun zvládajú lepšie, niektorí horšie. Ešte ani po týždni od nastavenia hodiniek na nový čas nie ste vo forme. Po prvé, cítite sa depresívne. Hoci depresívne stavy vznikajú prirodzenou zmenou ročných období,váš organizmus ich lepšie prijíma sám, ako keď sa ho snažíme prispôsobiť tým, že zmeníme čas. No a po druhé, cítite sa unavene. Paradoxne aj vtedy, keď so zimným časom získate hodinu spánku navyše. Psychológovia tvrdia, že akákoľvek zmena času spôsobí nerovnováhu, stres a chaos v ľudskom tele. Mladí, zdraví ľudia sa dokážu prispôsobiť dobre. Behom dvoch – troch dní. Horšie sú na tom tí, ktorí majú fyzické, alebo psychické potiaže. Posun času prinesie zmenu biorytmu a s tým súvisiace poruchy spánku. Na sto percent to “zafunguje”na vaše deti a starších ľudí. Následná denná únava vyvolá podráždenie, poruchy koncentrácie a aj pamäte.

Vo Švédsku napríklad zistili väčší počet srdcových infarktov v prvých troch dňoch po posune času. Vo výskume sa preukázal aj nárast dopravných nehôd bezprostredne po posune času.

Je lepší zimný čas?

Vedci z oblasti chronobiológie tvrdia, že zimný čas je najlepšou voľbou pre verejné zdravie. Zabezpečí ľuďom v zime viac expozície ranného svetla a v lete zas budú menej vystavení večernému svetlu. Takto by sa mali vaše biologické hodiny lepšie synchronizovať. Mali by ste byť celkovo psychicky zdravší a mali by sa zlepšiť pracovné a aj školské výkony. Výskumy ukazujú, že zimný čas znižuje pocit chronického jetlagu (tzv. „sociálny jetlag). Tým zlepšuje kvalitu spánku, je zdravší pre ľudské srdce a má pozitívny vplyv na telesnú hmotnosť. Je dokázaná aj jeho súvislosť so znížením spotreby alkoholu a tabaku, aj nižším výskytom nádorových ochorení.

Chronobiológia skúma vplyv denných rytmov a sezónnych zmien u živých organizmov a za tieto objavy získala Nobelovu cenu za rok 2017.

Alebo je lepší letný čas?

Vedci z oblasti klimatológie sú zas za ponechanie letného času. Dôvod? Je dostatok času pre seba, rodinu a aktivity. Netreba žiť po tmavých večeroch pri televízore, alebo počítači, ale počas slnečného svitu na prechádzkach a na výletoch so svojimi najbližšími.  Klimatológovia vysvetľujú, že prirodzené denné svetlo je veľmi dôležité pre nastavenie vašich biologických hodín. Tie majú na starosti chod celého tela – okrem ich biologických funkcií majú svoj význam aj v imunitnom systéme. Slováci tiež preferujú letný čas. Až 69% je za letný čas, tj. ponechanie neskoršieho západu slnka na úkor neskoršieho východu. Zimný čas preferuje 31% respondentov.

Je to jedno?

Neurobiológovia zastávajú názor, že pre ľudské telo je v zásade posun času či už napred alebo naspäť rovnaký. Vaše biologické hodiny sú schopné adaptovať sa na ktorýkoľvek z nich. Samozrejme, istú dobu vám to trvá. Nech prijmete ktorýkoľvek čas, najprínosnejšie bude, že sa už viac nebude meniť.

Rada od SKINPOINT

Rešpektujte svoje telo. Viac oddychujte, dbajte na životosprávu, stretávajte sa s ľuďmi len tak pre radosť, a nie z povinnosti. V inom prípade vám to telo vráti vo forme zlej nálady, rozladenosti, depresie, alebo aj migrény.