špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Vianočné maškrtenie

Oplátky, kapustnica, šošovica, ryby, pagáčiky, koláčiky a pupáky (nie, nie tie vyrážky na tvári). To je “mňamka”. Celé Vianoce sa ani nepohnete a ochutnávate. No áno, patrí to k vianočnej pohode. A nečistá pleť s „pupákmi“ (áno, tie vyrážky na tvári), to je v pohode?

Verte, že v zime je to s vašou pleťou horšie. Okrem zmeny teplôt a vlhkosti, sú tu aj spomínané Vianoce. Nevhodné stravovacie návyky sa počas sviatkov podpíšu na kvalite vašej pokožky. Ak sa vám vyrážky objavia na brade, v oblasti úst a na lícach, je jasné, že ste to s jedlom prehnali. Vedci z New York University, pod vedením Jennifer Burris, skúmali príčiny akné u dospelých. Ich výsledky pomohli vyselektovať druhy potravín, ktoré stav pleti zlepšujú a aj druhy potravín, ktoré spôsobia problémy.

Mlieko upchá póry

Milujete jogurty, syry, mlieko? Zlá správa pre vás – doktor David Lörtscher tvrdí, že nadbytok mliečnych potravín stojí za vašimi kožnými problémami. Mlieko obsahuje hormonálne zložky, ktoré stimulujú produkciu kožného mazu. A čím viac mazu telo produkuje, tým je väčšia pravdepodobnosť, že póry sa vám upchajú. Negatívne účinky na pokožku má aj maslo. Jeho vysoká konzumácia spôsobuje akné a prispieva k vzniku vrások. To potvrdila už americká štúdia z roku 2001.

Tip od vedcov: Mliečne výrobky nahraďte zeleninou, používajte olivový olej, sójové, alebo mandľové mlieko.

Soľ zadržiava vodu

Dermatologička Margaret Ravits z New Jersey upozorňuje, že ak to preháňate so soľou, vaše telo bude zadržiavať vodu. Nie je to nič príjemné. Vaša tvár a krk budú pôsobiť opuchnuto a nafúknuto. Badať to najmä u ľudí s tenkou pokožkou. Keď nabudúce budete hltať solené arašidy pri vianočnej rozprávke Soľ nad zlato, spomeňte si na tento článok.

Tip od vedcov: Namiesto soli pridajte do jedálnička potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny.

Cukor urýchľuje starnutie

Cukor je nepriateľom nielen vašej hmotnosti, ale, podľa najnovších štúdií, škodí aj pleti. Americká dermatologička Deborah Jaliman to vysvetľuje nasledovne: vysoký obsah cukru spôsobí glykáciu kolagénu v pokožke, tá potom „stuhne“ a starne skôr. Ak vás už neodradí ukladanie tuku okolo vášho drieku, mala by vás odradiť ochabnutá pleť.

Tip od vedcov: Miesto sladkostí jedzte ovocie!

Biela múka sa postará o vznik akné

Cestoviny, biele pečivo, ale aj zemiaky majú vysoký glykemický index. Vaše telo musí v tomto prípade vyprodukovať veľa inzulínu, aby si s týmito potravinami dalo rady. Doktor Lörtscher objasnil, že vysoká produkcia inzulínu v tele spôsobuje zápal, a teda prispieva k tvorbe akné. Za najhoršiu potravinu v tejto skupine považuje zemiakové lupienky, ktoré sú navyše pokryté vrstvou soli.

Tip od vedcov: Niet pomoci, tieto potraviny úplne vyškrtnite z vášho jedálnička!

Alkohol vysušuje pokožku

Nie je to síce potravina, ale patrí k sviatkom a špeciálne k silvestrovskej noci. Alkohol dehydratuje pokožku. Koniec-koncov, možno poznáte „suchoty“ po požití väčšieho množstva. Tak ako potrebuje vlahu vaša ústna dutina a hrdlo, tak aj koža. Alkoholom vysušená pleť je oveľa náchylnejšia k tvorbe vrások, šupiniek a môže sa začať aj olupovať. Počas Vianoc dodržujte iný pitný režim – 2-3 litre vody denne.

Tip od vedcov: So suchou pokožkou zatočia šalátové uhorky, zeler, aloe vera a chia semienka.

Skinpoint pozná osvedčené vianočné triky!

ošetrenie pleti termáž

ošetrenie pleti oxygeneo 

ošetrenie tela lipomassage 

luxusná kozmetika Dermastir