špecializovaná ambulancia laserovej a korektívnej dermatológie

Život na opätkoch

Ktoré sú vaše najobľúbenejšie topánky? Lodičky, ihličky, sandálky, balerínky, alebo platformy? Tie na najvyššom podpätku? Odborníci odporúčajú nosiť topánky na maximálne dvojcentimetrovom opätku. Ale keď podpätky sú tak sexi!

%

mužov považuje ženu vo vysokých lodičkách za sexi

%

žien pociťuje bolesť v nohách už desať minút po obutí topánok

%

trpí bolesťami do hodiny nosenia

Na vysokých podpätkoch vyzerajú vaše nohy super. Krásne, štíhle a elegantné. A to ste ešte netancovali! Po celom dni na “vysokej nohe” sa však ledva ťaháte domov. Pritom ráno, pred zrkadlom, ste v lodičkách chodili sťa modelka po móle. Tak, ako vydržať na vysokých podpätkoch celý deň? Poďte si vybrať tie najpohodlnejšie lodičky a vsaďte na triky celebrít, ktoré opätky milujú!

Pár pravidiel na začiatok…

Pri chôdzi v topánkach na vysokom opätku:

  1. Sa vyrovnajte.
  2. Stiahnite lopatky nadol, odľahčíte tak panvu, aj nohy.
  3. Nekrčte kolená.
  4. Nohy klaďte pred seba, akoby ste šli po kladine.
  5. Váhu prenášajte zo špičiek, cez brušká prstov, až nakoniec na päty.

Správny výber topánok

  • Aj tie najvyššie lodičky vám musia sadnúť. Zamerajte sa na správnu šírku, až potom prichádza na rad výška podpätku.
  • Ak si nie ste pri chôdzi stopercentne istá, vyberte si topánky, ktoré siahajú po členok, alebo obopínajú nohu remienkom.
  • “Podpätkárky začiatočníčky” – pre vás platí rada, aby ste si vyberali lodičky na hrubšom podpätku. Budete stabilnejšie a lepšie na nich udržíte rovnováhu.
Ak výber správnej šírky podceníte, môžete si privodiť pekné nepríjemnosti. Úzka topánka totiž nechty na nohách poriadne stlačí. Väčšinou sa práve nechet na palci zareže do bočného nechtového valu. Takto sa naruší pokožka v okolí nechta, začne bolieť, neskôr aj hnisať. Palec vám opuchne a do nijakej topánky ho už ani nedostanete. Neostane vám nič iné, len vyhľadať odbornú pomoc. Prvou možnosťou je, že vám aplikujú na nechet šponu. Tá by mala prinútiť nechet rásť správne. Pravdou je, že zaberá len vo veľmi málo prípadoch. Chirurgovia preto volia cestu strhnutia celého nechtu. Ak už ani toto nezaberie, stavte na istotu: plastiku nechtového lôžka. Zvoľte si chirurga so skúsenosťami, najlepšie priamo v dermatologickej ambulancii.

Triky celebrít

Ak chcete prehýriť celú noc v podpätkoch, kúpte si o číslo väčšie topánky.

Tento rok sa celebrity po oscarovom koberci prechádzali v lodičkách očividne o číslo väčších! Dobre vedeli, čo robia. Zabránili takto opuchom nôh a tvorbe pľuzgierov.

Ak podpätky, tak drsné stielky!

Akonáhle si Sarah Jessica Parkerová kúpi nové topánky, vezme škrabku a párkrát ňou prejde po stielke topánky. Nie je to žiadny “parkerovský” manier, nebojte sa. Noha na drsnej stielke nekĺže dopredu, prsty nenarážajú na špičku topánky.

Podpätky – to chce mať nervy pod kontrolou.

Jennifer Lopezová si zas na oboch nohách leukoplastom prilepí tretí prst o štvrtý. Takto má pod kontrolou nielen svoju chôdzu, ale aj nerv, ktorý sa na tomto mieste nachádza. Inak by jej spôsoboval pri chôdzi bolesť.

Trik pre zdravú chôdzu od Skinpoint

Najjednoduchšie je, aby ste si na chvíľu vydýchli. Nie je nič horšie, ako opuchnuté nohy v lodičkách, ktoré pretŕčajú cez topánky. Z času na čas si vyložte nohy, alebo si sadnite na lavičku, či kávičku. Vďaka týmto príjemným prestávkam vydržia vaše nohy na podpätkoch oveľa dlhšie.